Kaasujalka

Autoagentti haastaa Nettiauto.comin

Julkaissut:

|

1.10.2026

|

Kirjoitettu kategoriaan:

Autoagentti haastaa Nettiauto.comin


Tänään avattu AutoAgentti on tekoälyyn nojaava autojen markkinapaikka, joka on kerännyt 5,4 miljoonaa euroa rahoitusta jo ennen lanseerausta. Alusta pääsee kiinni Suomen eturivin autoliikkeiden varastotietoihin ja auttaa kuluttajaa koko ostoprosessin ajan.

Uusi autokaupan markkinapaikka AutoAgentti on avattu. AutoAgentti pyrkii uudistamaan tapaa, jolla suomalaiset etsivät, ostavat, myyvät ja vaihtavat autoja. Palvelu hyödyntää laajasti tekoälyä ja suuria kielimalleja tehdäkseen asiakkaan puolesta taustatyötä, joka nykyisillä verkossa toimivilla markkinapaikoilla jää pitkälti auton ostajan harteille. AutoAgentti on ensimmäinen laajoja kielimalleja kuluttajarajapinnassa käyttävä kuluttajapalvelu Suomessa.

Uusi startup on kerännyt poikkeuksellisesti 5,4 miljoonan euron rahoituksen ennen lanseerausta. Päärahoittajina toimivat Sanoma ja pääomasijoitusyhtiö Superhero Capital.

Uuden markkinapaikan taustalla on Moi Mobiilin ja Beelyn perustajiin kuuluva Teemu Mäkitalo. Innovaatio syntyi Mäkitalon havainnosta, että auton ostamisesta on tullut kuluttajalle yhä monimutkaisempi prosessi. Sopivan auton löytäminen vaatii vertailua useiden vaihtoehtojen ja tietolähteiden välillä, ja esimerkiksi sähköautojen yleistyminen on tuonut vertailuun kokonaan uusia kysymyksiä.

AutoAgentilla on pääsy lähes 20 000 auton varastotietoihin, minkä lisäksi palvelu hyödyntää muun muassa valmistajien tuotetietoja, journalistien koeajoarvioita ja käyttäjien kokemuksia. Tekoäly yhdistää eri lähteistä saatavaa tietoa ja suodattaa siitä asiakkaalle olennaisen tämän tarpeiden perusteella.

-Asiakaskokemus parantuu huomattavasti, kun pohjatyö saadaan asiakkaan harteilta tekoälyn tehtäväksi. Nykyiset markkinapaikat eivät ole pystyneet ratkomaan tätä haastetta. Auton ostamiseen, myymiseen ja vaihtamiseen liittyvä taustatutkimus on kuluttajalle turhan uuvuttavaa nykyisellään. AutoAgentti tekee tämän työn asiakkaan puolesta, jolloin asiakas voi keskittyä olennaiseen eli itselleen sopivan auton löytämiseen”, Mäkitalo sanoo.

-Tekoäly keskustelee asiakkaan kanssa tämän omalla kielellä. Se kysyy oikeat kysymykset ja tunnistaa asiakkaalle relevantit valintakriteerit, olipa kyse vetokoukusta, autopilotista tai perheen tilantarpeesta. Palvelu muistuttaa autojen supermyyjää, joka tuntee koko tuotevalikoiman ja asiakkaan tarpeet sekä auttaa kuluttajaa koko ostoprosessin ajan – toisin kuin yleiset kielimallit, joilla ei ole meidän tavoin pääsyä Suomen eturivin autoliikkeiden varastotietoihin”, hän jatkaa.

Mäkitalolle uuden toimialan haastaminen ei ole vierasta. Hän oli mukana perustamassa Moi Mobiilia aikana, jolloin Suomen teleoperaattorimarkkinaa hallitsivat suuret vakiintuneet toimijat, ja myöhemmin Beelyä, joka toi uudenlaisen mallin autoiluun.

Nyt Mäkitalo näkee vastaavan uudistumisen paikan autojen digitaalisissa markkinapaikoissa.

-Mielestäni autoalan digitaalisissa markkinapaikoissa on valtavasti kehitettävää. Ei ole liioiteltua sanoa, etteivät alan digitaaliset palvelut ole kehittyneet merkittävästi 20 vuoteen”, Mäkitalo sanoo.

AutoAgentti palvelee sekä autonostajia että autokauppoja, ja palvelussa on mukana jo useita autoliikkeitä, kuten Hedin Automotive, J. Rinta-Jouppi, Autokeskus ja Käyttöauto.

Jaa tämä artikkeli

Muita saman merkkisiä koeajoja

Tässä se on! Polestar 4 SUV
Lapin Kumi Oy on sopinut Rengas Turku Oy:n osakekannan hankkimisesta
Porsche Taycan uudistuu

Tietoa julkaisijasta

Mika

Kirjoita vastaus

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *