Vaihtoautovertailu 13–20 000 € – Maasturit isolla bensamyllyllä

Kuvan Audi Q7 4,2 FSI 257 kW Quattro tiptronic-automaatti vapaasti hengittävällä V8 FSI -bensamoottorilla ei jää liikennevaloissa jalkoihin, kun konepellin alta löytyy 350 hevosvoiman tehot. Kuvan Audi Q7 vuosimallia 2007 on poikkeuksellisen vähän ajettu, mittarilukema on vain 88 000 km. Rinta-Joupin Autoliike Raisiossa pyytää tästä Audista 16 990 €.
Käytetty nelivetoinen maasturi isolla, vähintään 3.5-litraisella bensamoottorilla kuulostaa tänä päivänä liikkuvalta museolta. Trendeistä ja polttoainekuluista vähän välittävälle ne tarjoavat kuitenkin vahvaa kiihtyvyyttä, vääntöä ja lupsakkaa maantieajoa.
Asetin vuodenvaihteessa Nettiauto.comissa hakukriteereiksi SUV:n vähintään 3,5-litraisella bensamoottorilla. Tarjolle tuli 393 vaihtoehtoa. Edullisimmat olivat yksityisten myyjien yli 300 000 kilometrejä ajettuja Jeep Grand Cherokeita 1000-2000 euron hintapyynnöillä.
Kalleimmat vaihtoehdot puolestaan olivat yksityisten virolaisten myyjien Volkswagen Touareg 6-litraisella W12-moottorilla vuosimallia 2007 ja 6,4-litrainen Jeep Grand Cherokee V8-moottorilla vuosimallia 2019. Hintapyyntö 180 000 kilometriä ajetusta Touaregista oli 28 000 euroa ja 124 000 ajetusta Grand Cherokeesta 39 990 euroa.
Aluksi Touaregin 12-sylinterinen moottori oli tarkoitettu lähinnä Saudi-Arabian markkinoille, mutta sittemmin vapaasti hengittävä W12 lisättiin myös Euroopan vakiovalikoimaan.
Näiden ääripäiden väliin jää pääosin autoliikkeissä myynnissä olevat 33 SUVia,, joiden hintapyynnöt asettuvat 13 000-20 000 euroon. Juuri tässä hintaluokassa vaihtoautomarkkinan kilpailu on kovinta. Nämäkin autot ovat voittopuolisesti jo 15-20 vuotta vanhoja ja mittarilukematkin ovat muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta yli 200 000 kilometriä.
Kun nelivetoiset isot maasturit ostetaan yleensä vetoautoiksi venetrailereille, hevosvaunuille tai raskaille peräkärryille, ne ovat pääsääntöisesti dieseleitä.
Isossa ja paljon kuluttavassa bensamoottorissa on kuitenkin omat vahvuutensa, vaikka sitä ei välttämättä heti uskoisi. Nämä autot tarjoavat vahvaa kiihtyvyyttä ja vääntöä sekä miellyttävää maantieajoa. Oma lukunsa ovat klassisia ja tehokkaita bensamoottoreita arvostavat Off-road –harrastajat. Ja kun suurin hintapudotus on tapahtunut jo ajat sitten, auton arvon aleneminenkin tuottaa vähemmän tuskaa.
Isoja vapaasti hengittävä bensamoottori vetoaa heihin, jotka haluavat väännön ilman turbon viivettä ja lineaarisen tehon: auton reagoinnin kaasupedaalin painallukseen ennustettavasti ja ilman yllätyksiä. Voiman tunnun lisäksi moni arvostaa myös ison V-moottorin hörisevää soundia.
Dieseleitä selkeämpiä korjata
Järjettömän suuren polttoaineen kulutuksen rinnalla ison kuutiotilavuuden vapaasti hengittävät bensamoottorit tiedetään myös luotettavammiksi ja yksinkertaisemmiksi korjata kuin saman auton turbodieselversiot.
Korjaamoyrittäjä Jan Reijo tuntee isojen V8-bensamoottoreiden haasteet ja hyvät puolet omakohtaisestikin, koska ajaa itsekin 20 vuotta vanhalla Land Rover Range Roverilla, jossa on V8-bensamoottori. Huoltis-korjaamoyrittäjän Range Roverin mittarilukema on jo kunnioitettavat 504 000 kilometriä.
Yksi vahvuuksista on ongelmaton käyntiinlähtö, vaikka pakkanen paukkuisi yli 20 miinusasteessa.
–Onhan vanhat ja vapaasti hengittävät isot bensamoottorit yksinkertaisempaa tekniikkaa ja helpompia myös korjata kuin isot turboahdetut dieselmoottorit DPF-suodattimineen ja AD-blue -järjestelmineen. Kun moottorin tekniikka on yksinkertaisempaa, se on myös vähemmän vikaherkkä. Omankaan vuosimallin 2005 Range Roverin vapaasti hengittävälle V8-bensamoottorille ei ole tarvinnut tehdä yhtään mitään, vaikka ajan autolla 30 000 kilometriä vuodessa, Reijo kertoo.
Luotettavuuden ja yksinkertaisen korjattavuuden varjopuolena luonnollisesti on hurja bensankulutus.
–Jos miettii auton korjauskustannuksia, niin vapaasti hengittävä iso bensamoottori on teknisesti kaikkein paras mahdollinen vaihtoehto. Sen sijaan polttoainetaloutta voi kauniisti ilmaistuna kuvata riittäväksi. Itse olen kauhean tyytyväinen V8-bensamoottoriin, mutta en tuijotakaan autoni kulutuslukemia, Reijo sanoo.
Reijo muistuttaa myös siitä, että teknisesti yksinkertainen korjattavuus koskee vain vanhempia vapaasti hengittäviä bensamoottoreita isolla kuutiotilavuudella.
–Tämä ei koske enää uudempia suuria bensamoottoreita, jotka turboahtimineen ja NOX-antureineen ovat muutenkin monimutkaisempia korjata kuin vanhat vapaasti hengittävät V-bensamoottorit. Reijo sanoo.
Teksti Timo Kiiski

Mercedes-Benz ML 350 BE 4Maticia vuosimallia 2012 kuljettaa 3.5-litrainen ja 6-sylinterinen bensamoottori, jonka tehot ovat 306 hevosvoimaa ja vääntö 350 Newtonia. Pääsääntöisesti samanikäiset ML-Mersut ovat kuitenkin dieseleitä. Kuvan ML-Mersulla on ajettu jo 247 000 kilometriä, mutta isolle bensamoottorille se ei ole vielä paljon. Inchape Espoon Olarinluomassa pyytää tästä Mersusta 20 990 €.

Lexus RX 450h Hybrid 4WD Premier F Sportin bensan kulutusta hillitsevät ainakin kaupunkiajossa auton hybridijärjestelmän kaksi sähkömoottoria. Taajamassa ja alle 60 kilometrin nopeudessa Lexuksella voi ajaa pelkällä sähköllä. Kuvan Lexuksessa on 3.5-litrainen ja 249-hevosvoimainen V6-bensamoottori ja kulutus moottoritieajossa pyörii 10 litran vaiheilla. Autopalvelu Markus Soininen Oy Espoossa pyytää 18 800 e kuvan 269 000 km ajetusta Lexuksesta vuosimallia 2014.

Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 Limited vuosimallia 2011 löytänee tiensä jenkkiautofanin pihaan, vaikka mittarilukema olisikin jo 288 000 km: varsinkin, kun kuvan Grand Cherokee on katsastettu joulukuussa 2025. Yhdistetty kulutus on 11,4 litraa ja kaupunkikulutus peräti 16 l/100 km. Mutta sehän on selvä, että tällaisen Grand Cherokeen ostaja ei tuijota kulutuslukemia. Autokeskus Helsingin Konalassa pyytää kuvan Grand Cherokeesta 15 690 €.

Volkswagen Touaregia autosta vähemmän ymmärtävä ei välttämättä miellä luksusmaasturiksi, vaikka nelivetoista maasturia kiidättäisi 3.6-litrainen ja 280-hevosvoimainen V6-bensamoottori. Kuvan 170 225 km ajettua nelivetoista Touaregia vuosimallia 2011 ei voi pitää ekomaasturina, kun Co2-päästöiksi ilmoitetaan 317 g/km ja yhdistetyksi kulutukseksi 13,3 l/100 km. Tätä Touaregia myy J. Rinta-Jouppi Hämeenlinnassa ja hintapyyntö on 17 990 €.

Volvo XC90 T6 AWD vuosimallia 2005 näyttää jo auttamatta museolta. Trendeistä vähemmän piittaavalle kuvan Volvossa riittänee kuitenkin vielä pitkäksi aikaa luotettavaa kyytiä, kun mittarilukema on vasta 133 900 €. Kuusisylinterisen ja 2.9-litraisen bensamoottorin tehot ovat 272 hevosvoimaa ja vääntöä on hulppeat 380 Newtonmetriä. GT-Auton hintapyyntö Tuusulassa tästä XC90:stä on 13 900 €






Vastaa