Kaasujalka

Samalla rahalla käytetty sähkö- vai bensa-auto?

Julkaissut:

|

6.3.2025

|

Kirjoitettu kategoriaan:

Samalla rahalla käytetty sähkö- vai bensa-auto?

Kuvan Volkswagen ID.3 Pro Performance-sähköauto 150 kW/204 hv:n tehoilla ja 58 kWh:n akkukapasiteetilla oli vuosimallia 2021 ja 49 000 km ajettu. Tämän ID.3:n toimintamatka on optimioloissa 419 km (Auto-Data). Hedin Automotiven hintapyyntö Espoossa oli 23 450 €.

Ostaisinko auton bensamoottorilla vai sähköauton? Vaihtoautoliikkeissä on nyt tarjolla paljon jopa saman automallin eri käyttövoimaversioita samoilla hinnoilla, kilometreillä ja vuosilla.

Uusien sähköautojen myynnin kasvaessa sähköautoja tulee yhä enemmän myös vaihtoautomarkkinaan. 2010-luvun alun ensimmäisiä sähköautomalleja saa halvimmillaan jopa 4000-5000 eurolla. Hintaluokan noustessa 20 000-25 000 euroon alkaa saada jo tuoreita ”oikeitakin” autoja sähköisinä.

Varsinkin C-segmentin eli alemman keskiluokan autoissa on malleja, joita on tarjolla niin täyssähköisinä, hybrideinä kuin pelkällä perinteisellä polttomoottorillakin, pääsääntöisesti bensalla käyvinä. Esimerkeistä käyvät mm. Peugeot 308 ja Citroen C4, joista ainakin vaihtoautoliikkeistä löytyy niin polttomoottorisina kuin sähköautoinakin.

Vielä takavuosina saman auton täyssähköinen versio maksoi uutena huomattavasti enemmän kuin suunnilleen vastaava sekä yhtä tehokas ja yhtä hyvin varusteltu polttomoottoriversio. Tänä päivänä hinnat ovat lähentyneet toisiaan. Esimerkiksi Citroën C4 PureTech 130 Maxin alkaen-hinta 130-hevosvoimaisella bensamoottorilla 8-lovisen automaattivaihteiston kera on 34 290 euroa, 136-hevosvcoimaisen Citroën Ë-C4 Full Electric 136 You 50 kWh -täyssähköversion alkaen-hinta on 34 790 euroa.

Uuden Volkswagen ID3:n lähtöhinta on 35 990 €, bensamoottoristen Volkswagen Golfien hinnat lähtevät 31 519,67 eurosta.

Eivät kilpaile keskenään

Vaihtoautomarkkinassa hankintahinta ei enää ole ratkaiseva tekijä, kun punnitaan, pitäisikö ostaa saman yhtä paljon ajetusta ja samanikäisestä sekä saman koko- ja hintaluokan täyssähköinen vai polttomoottoriversio.
–Samankaan automallin sähköinen ja bensamoottorinen versio eivät kilpaile toistensa kanssa, vaikka vuosimalli ja mittarilukemakin olisivat samat. Kummallekin on ihan oma ostajakuntansa. Toinen etsii pikkunäppärää sähköautoa nurkka-ajoon, toinen taas ajaa enemmän pitkää matkaa. Paljon ratkaisee myös se, onko autoa mahdollista ladata kotona, J. Rinta-Joupin Raision liikkeen paikallisjohtaja Marko Hiltunen sanoo.

Vaikka sähköautojen hinnat ovat vaihtoautomarkkinassakin tulleet alaspäin, saman hintaluokan vastaavalle perinteiselle polttomoottoriversiolle on edelleen oma ostajakuntansa.
–20 000 euroakin alkaa olla vaihtoautolle jo jonkinlainen raha, jossa pelkästään ikä tai kilometrimäärä ei ole myynnin tulppana. Edelleen riittää ihmisiä, jotka vannovat bensa-auton nimeen ja haluavat sellaisen ihan käytännön syistä, ja se on ihan järkevääkin.’

Tämä 1.5-litraisella turboahdetulla bensamoottorilla ja kevythybridijärjestelmällä varustettu Volkswagen Golf First Edition 1,5 eTSI 110 kW (MHEV) DSG-automaatti vuosimallia 2021 oli myynnissä K-Autossa Helsingissä.  Mittarilukema oli 60 000 km ja hintapyyntö 22 900 €.

Kuvan 49 000 km ajettu Nissan Leaf e+ N-Connecta vuosimallia 2021 oli myynnissä Vaihtokaara Vantaa Airportissa. Tämän Leafin akkukapasiteetti on 62 kWh ja tehot 218 hevosvoimaa.  Toimintamatkaa tälle Leafille tehdas on luvannut 385 kilometriä. Hintapyyntö joulukuussa oli 22 300 euroa.

 

Nissan Qashqai on ainakin Wikipediassa määritelty Nissan Leafin tavoin alemman keskikokoluokan eli C-segmentin autoksi. Kuvan perheluokan crossover-hitti on vuosimallia 2020 ja mittarilukema oli 59 000 km.  1.3-litraisen ja 157-hevosvoimaisen bensamoottorin parina on automaattivaihteisto. Keskusautohalli Oy:n hintapyyntö Salossa oli 23 500 €.

 

 

 

Peugeot 208 Allure Pack PureTech 100 EAT8-automaatti 1.2-litraisella bensaturbomoottorilla vuosimallia 2022 oli myynnissä autoliike Wetterissä Kuopiossa. Hintapyyntö vain 17 km ajetusta autosta oli 24 800 €.

Vain 29 000 km ajettu Peugeot e-208 50kwh Active A -täyssähköauto vuosimallia 2022 oli myynnissä Autolähde Oy:ssä Tamperella. Hintapyyntö oli 21 470 €.

 

Tätä Citroen C4 PureTech 130 Feel Pack EAT8 -automaattia liikuttaa 1.2-litrainen ja 130-hevosvoimainen bensamoottori. Auto on vuosimallia 2022 ja mittarilukema vasta 26 400 km. Raisiossa Autokeskus Oy:n hintapyyntö oli joulukuussa 21 490 €.

Kuvan Citroen e-C4, Full Electric 136 Shine 50 kWh -sähköauto vuosimallia 2022 oli myynnissä 21 750 eurolla Hedin Automotivessa Porvoossa. Mittarilukema oli vasta 27 000 km. Toimintasäde sähköllä on mm. auto-data.net -sivuston mukaan 350 km.

Tämä 1.6-litraisella 140-hevosvoimaisella bensamoottorilla varustettu Kia Niro 1,6 GDI Hybrid Business Premium DCT -automaatti oli vuosimallia 2021 ja mittarilukema oli 79 000 km. Varkaudessa Autokari Oy:n hintapyyntö kuvan bensa-Nirosta oli 21 850 €.

 

 

Teksti Timo Kiiski

Vain 23 000 km ajettu ja 136-hevosvoimainen Kia Niro LX 39 kWh -täyssähköauto vuosimallia 2021 oli myynnissä Porin Kamuxissa. Edullista, 22 500  euron hintapyyntöä selittänee autolle ilmoitettu lyhyt toimintamatka, joka on vain 289 kilometriä.

Jaa tämä artikkeli

Muita saman merkkisiä koeajoja

Näin käy kaupaksi edullisimmat käytetyt plugarit!
Iso bensasedan vaihtoautomarkkinoiden hylkiö?
Näin käy kaupaksi käytetyt kaasuautot

Tietoa julkaisijasta

Mika

Kirjoita vastaus

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *